Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

obrazek



W sumie 200 godzin dydaktycznych rozplanowanych na 2 semestry zajęć wykładowych, projektów, audytoriów, zajęć terenowych.



Formą zakończenia studiów jest egzamin końcowy, nie zaplanowano pisania zawężonej do jednego tematu pracy dyplomowej. Zebranie i ugruntowanie wiedzy, umiejętności, kompetencji z przedmiotów zrealizowanych w toku studiów daje szerokie możliwości i kompetencje. 


Uwaga!


Dla każdego Studenta zostanie przygotowany indywidualny plan rozwoju zawodowego, uwzględniający Jego aktualny stan wiedzy, potrzeby, oczekiwania i cele rozwojowe. Każdy uczestnik studiów świadomie, pod kierunkiem eksperta będzie planował swój rozwój zawodowy i podążał wytyczoną edukacyjną ścieżką do celu.



Treści programowe wybranych przedmiotów


Podstawy gospodarki odpadami
między innymi: Struktura i zakres przepisów prawa międzynarodowego, unijnego, krajowego i lokalnego regulujących gospodarkę odpadami, pozwalająca na ustalenie które przepisy regulują jaką sferę gospodarki odpadami. Umiejętność wyszukiwania właściwych i aktualnych aktów prawa ogólnego (ustaw i przepisów wykonawczych) oraz lokalnego - regulujących zasady gospodarki odpadami. Umiejętność czytania ze zrozumieniem treści aktów prawa w zakresie zasad, praw i obowiązków wynikających z gospodarki odpadami oraz sankcji za ich nieprzestrzeganie. Umiejętność śledzenia procesu legislacyjnego na poziomie ustaw i rozporządzeń regulujących gospodarkę odpadami. Relacje między przepisami prawa ogólnego i indywidualnego w obszarze gospodarki odpadami. Rodzaje decyzji administracyjnych w gospodarce odpadami. Różnice między decyzjami administracyjnymi wydawanymi z urzędu i na wniosek (w obszarze gospodarki odpadami). Rozumienie treści postanowień decyzji administracyjnych w obszarze gospodarki odpadami
Polityka gospodarki odpadami
między innymi: Cele polityki UE w zakresie gospodarki odpadami, w tym gospodarki obiegu zamkniętego. Świadomość problemów i znajomość celów gospodarki odpadami na szczeblu krajowym (KPGO). Zasady planowania gospodarki odpadami na poziomie regionalnym (WPGO) i powiązanych z nimi reguł finansowania inwestycji wpisujących się w realizację celów polityki odpadowej (POIiŚ i RPO). Roczna analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi, sporządzana w celu weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Formułowanie zakładowej polityki środowiskowej w zakresie gospodarki odpadami wpisującej się w społeczną odpowiedzialność biznesu.
Zarządzanie odpadami
między innymi: Decyzje administracyjne w gospodarce odpadami. Zasady wymagalności pozwolenia zintegrowanego oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Sporządzenie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów wraz z wiedzą o procedowaniu wniosku po jego złożeniu. Wskazanie w jakiej sytuacji zbieranie/przetwarzanie odpadów nie wymaga uzyskania zezwolenia. Sporządzenie wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie/przetwarzanie odpadów wraz z wiedzą o procedowaniu wniosku po jego złożeniu. Sporządzenie wniosku o zmianę klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne wraz z wiedzą o procedowaniu. Sporządzenie wniosku o uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zbieranie i transport odpadów. Reguły zbierania i odbierania odpadów komunalnych. Zasady transportu odpadów, w tym wymagań wobec środków transportu. Zasady ewidencji odpadów przez transportującego odpady oraz transportu odpadów stanowiących towary niebezpieczne.
Ewidencja i sprawozdawczość odpadowa
między innymi: Ocena obowiązku i sposobu prowadzenia ewidencji odpadów (pełnej, uproszczonej) dla różnych uczestników gospodarki odpadami, dobór właściwych dokumentów ewidencyjnych. Sporządzanie i prowadzenie kart przekazania/ewidencji odpadów w tym odpadów komunalnych w systemie BDO i w trybie awaryjnym. Przygotowanie charakterystyki odpadów przy ich przekazywaniu zarządzającemu składowiskiem odpadów. Prowadzenie karty ewidencji: zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pojazdów wycofanych z eksploatacji, odpadów niebezpiecznych w systemie BDO i trybie awaryjnym. Sporządzanie właściwego dla statusu podmiotu sprawozdania z gospodarowania odpadami w BDO.
Technologie przetwarzania odpadów
między innymi: Niewyczerpujący wykaz procesów odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Zakres i tryb dokumentowania kwalifikacji wymaganych przy przetwarzaniu odpadów. Zasady przetwarzania odpadów w instalacjach i poza instalacjami oraz obowiązujące w tym zakresie zakazy i dopuszczenia. Odróżnianie ostatecznych i nieostatecznych procesów odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Symbole procesów odzysku i unieszkodliwiania przy planowanym przetwarzaniu odpadów. Zasady i warunki odzysku odpadów prowadzonego przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, na potrzeby własne. Przegląd technologii termicznego przekształcania odpadów. Specyfika odzysku energii z odpadów. Parametry jakościowe procesu spalania i innych procesów. Obowiązki spoczywające na zarządzającym spalarnią lub współspalarnią odpadów. Znajomość zadań i obowiązków zarządzającego składowiskiem odpadów. Wymagania dotyczące lokalizacji, budowy oraz prowadzenia składowiska odpadów. Znajomość zasad prowadzenia monitoringu składowiska odpadów. Specyfika instalacji komunalnej w zakresie przetwarzania odpadów. Technologie sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Technologie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Technologie recyklingu i odzysku odpadów z tworzyw sztucznych, ze szkła, z papieru i tektury.